ادکلن های ایرانی و خارجی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

هنر عطرسازی از زمان قدیم در ایران و روم رواج بسیار داشته است. با توجه به حفاری‌هایی که باستان شناسان انجام داده‌اند، متوجه شدند که برخی از تمدن‌های اولیه از عطر و ادکلن در زندگی روزمره خود استفاده می‌کردند. از اواخر قرن نوزدهم عطر به‌صورت مصنوعی تولید شد و رواج پیدا کرد. در بسیاری از ادیان‌ها استفاده از عطر یا خوشبوکننده توصیه‌شده است. همه ما از عطر و ادکلن برای خوشبو کردن محیط استفاده می‌کنیم.

ادکلن های ایرانی و خارجی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
عمومی 19 تیر 1400

ادکلن های ایرانی و خارجی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

ادکلن های ایرانی و خارجی

هنر عطرسازی از زمان قدیم در ایران و روم رواج بسیار داشته است. با توجه به حفاری‌هایی که باستان شناسان انجام داده‌اند، متوجه شدند که برخی از تمدن‌های اولیه از عطر و ادکلن در زندگی روزمره خود استفاده می‌کردند. از اواخر قرن نوزدهم عطر به‌صورت مصنوعی تولید شد و رواج پیدا کرد. در بسیاری از ادیان‌ها استفاده از عطر یا خوشبوکننده توصیه‌شده است. همه ما از عطر و ادکلن برای خوشبو کردن محیط استفاده می‌کنیم. در برخی از موارد در آروماتراپی و معطر کردن فضای مدیتیشن از آن‌ها استفاده می‌شود. عطرها ترکیبات مختلفی دارند عبارت‌اند از اسانس ها، تثبیت‌کننده‌ها، حلال‌ها، ترکیبات شیمیایی و روغن‌های مخصوص.

امروز استفاده از عطر و ادکلن به یکی از الزامات تبدیل‌شده است. همیشه در فضای بیرون از خانه و مکان‌های اجتماعی افراد از عطر و ادکلن های مختلف استفاده می‌کنند تا اطرافیانشان را تحت تأثیر قرار دهند. در مقاله‌های قبلی در مورد برندهای معروف عطر و ادکلن صحبت کردیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا ادکلن های خارجی و ایرانی را با یکدیگر مقایسه کنیم.

تفاوت عطر و ادکلن

از دید بسیاری از افراد تمام خوشبوکننده‌ها باید باهم یکسان باشند اما علاوه بر ادکلن ها گروه‌های معطر دیگری مانند پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادوپرفیوم نیز در دسته عطرها قرار می‌گیرند. تفاوت همه این اظهارات را با یکدیگر موردبررسی قرار داده‌ایم. همان‌طور که قبلاً در مورد عطرشناسی صحبت کردیم. درصد الکل و اسانس‌های روغنی عطر مرغوبیت آن را نشان می‌دهند.

تفاوت عطر‌های خارجی و ایرانی

تفاوت عطرهای ایرانی و خارجی نقش مهمی در انتخاب ایفا می‌کنند. بیش از خرید ادکلن بهتر است این تفاوت‌ها را مطالعه کنید.

قدمت

در ایران باستان کشت گیاهان و گل‌های معطر برای تهیه عطر، ادکلن، روغن، کرم و هر ماده خوشبوکننده دیگری رونق بسیار داشته است. نقاشی‌هایی که در کتیبه‌های سنگی دوره هخامنشی در تخت جمشید وجود دارند و همین‌طور آثار باستانی عصر یونان و پهلوی نشان می‌دهند که ایرانیان از همان ابتدا از عطرها و رایحه‌های شیرین استفاده می‌کردند. اگر به منابع غربی مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که ایرانیان اولین تولیدکننده عطر بوده‌اند. همین سوابق معتبر باعث شده ادکلن های ایرانی به بهترین خوشبوکننده‌های جهان تبدیل شوند.

امروز در شهرهای مختلف ایران انواع گیاهان معطر کشت می‌شود. گیاهانی مانند بادیان رومی، کندور، گل سرخ، ترنج، یاسمن، شمعدانی، چوب سدار، زنبق، لیمو، نعنا، کاج، یاس بنفش، خزه، بهارنارنج، زنبق زرد، پرتقال، گل رز، تمشک، گل مریم و اکالیپتوس. جالب است بدانید که در شیراز گیاهی به نام esporghami کشت می‌شود که ادکلنی از آن ساخته‌شده به نام نارسیسوس که در سطح جهانی محبوبیت خاص خود را دارد.

ادکلن های ایرانی بیشترین قدمت را نسبت به عطرهای عربی دارند. تاریخچه آن‌ها به سال ۸۳ تا ۸۷ میلادی برمی‌گردد. فرانسه نیز در رتبه سوم عطرسازی قرار دارد و اولین عطری که تولید کرده است به قرن ۱۹ میلادی بازمی‌گردد.

اصالت

در برخی از ادکلن ها از گیاهان و گل‌های معطر استفاده می‌شود. این عطرها دارای کیفیت بالاتری هستند. مهم‌ترین تفاوتی که بین ادکلن های خارجی و ایرانی وجود دارد، اصالت و طبیعی بودن است. ادکلن های ایرانی اصالت بیشتری دارند. از عصاره گل‌ها و گیاهان معتبر در عطر استفاده می‌کنند و کمتر از مصنوعات و مواد شیمیایی استفاده می‌کند. ناگفته نماند که کشور فرانسه درزمینهٔ تولید گیاهان و گل‌های معتبر دارای قدمت است و ادکلن های طبیعی بسیاری را تولید می‌کند.

دوام ادکلن های ایرانی و خارجی

اسانس روغنی که در ادکلن ها به کار می‌رود باعث دوام و ماندگاری آن‌ها می‌شود. ادکلن های ایرانی عصاره گیری را از طریق روش‌های سنتی انجام می‌دهند و این کار باعث می‌شود. درصد روغن‌های گیاهی معطر بیش از سایر ادکلن های خارجی است. ادکلن های فرانسوی نیز دارای و ماندگاری بسیار بالایی هستند.

اشتراک گذاری این مطلب