طرز تهیه ادکلن

انسان‌ها از ابتدا تاکنون همیشه به فکر خوشبو ساختن خود و محیط اطرافشان بودند. به همین منظور از انواع عطر و ادکلن در زندگی‌شان استفاده کردند. امروزه عطر از زندگی انسان جدایی‌ناپذیر است. عطرهایی که رایحه دلپذیر دارند، همیشه برای افراد حس خوب به دنبال داشتند.

طرز تهیه ادکلن
عمومی 1 مرداد 1400

طرز تهیه ادکلن

انسان‌ها از ابتدا تاکنون همیشه به فکر خوشبو ساختن خود و محیط اطرافشان بودند. به همین منظور از انواع عطر و ادکلن در زندگی‌شان استفاده کردند. امروزه عطر از زندگی انسان جدایی‌ناپذیر است. عطرهایی که رایحه دلپذیر دارند، همیشه برای افراد حس خوب به دنبال داشتند. رایحه‌ها از ترکیب هزاران گیاه، اسانس و عصاره به وجود آمده‌اند که باعث تولید عطر و محصولات زیبایی شده‌اند. عطر در زبان انگلیسی perfume نام دارد که از دو بخش تشکیل‌شده است. Per به معنای توسط و fumum به معنای دود.

عطرهای باستانی را از استخراج روغن‌های طبیعی گیاهان و فشردن و بخار کردن آن‌ها و به عبارتی به دست آوردن عصاره آن‌ها می‌ساختند. عطر علاوه بر ماده معطر یا اسانس از الکل و آب نیز به وجود آمده است. گاه شاید دوست داشته باشید که با طرز تهیه ادکلن آشنا شوید. در این صورت به دنیایی از رایحه‌ها وارد می‌شوید که دنیای فوق‌العاده و منبعی پر از آرامش است.

در این مقاله می‌خواهیم به‌صورت خلاصه با دنیای عطرسازی آشنا شویم. راه‌های ساده برای درست کردن عطر را بیان می‌کنیم تا شما در صورت علاقه بتوانید عطر و ادکلن خانگی برای خود بسازید.

تاریخ تولید ادکلن

یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی که در مورد عطر به‌خوبی صحبت کرده، کتاب مقدس است. در این انجیل می‌خوانیم که ۳ مغ برای روز تولد عیسی زر، مر و کندر بردند. آیا با این سه ماده آشنایی دارید؟ مر صمغ رزین خوشبویی است که از درختچه به دست می‌آید. مصریان نیز به عطر علاقه خاصی داشتن و با سوزاندن بخوری به نام kyphi رایحه‌ای خوشبو به دست می‌آوردند. این بخور شامل حنا، مر، دارچین بود.

مصریان از این ماده برای خوشبو کردن بدن خود استفاده می‌کردند. حتی برای مردگان خود نیز از آن استفاده می‌کردند. پس‌ازاینکه امپراتوری روم سقوط کرد، اروپا نقش مهمی در تولید عطرها نداشت و شرقی‌ها به‌عنوان مهم‌ترین تولیدکننده‌ی عطر شناخته‌شده بودند. تا اینکه جنگ‌های صلیبی ادامه یافتند. در آن زمان جنگجویان بازگشته از فلسطین فرهنگ عطر را به انگلستان، فرانسه و ایتالیا بردند.

پس از سال‌ها اروپاییان از مواد معطر، خواص پزشکی بسیاری کشف کردند و ازاین‌رو تلاش کردند تا تولید عطر و مواد خوشبو در اروپا را افزایش دهند. شاید برایتان جالب باشد که در آن سال‌ها پزشکان برای اینکه بیماران مبتلابه طاعون را درمان کنند، دهان خود را با کیسه‌هایی که پر از میخک، دارچین ادویه بود، می‌بستند.

پس‌ازآن، استفاده از عطر در اروپا علاوه بر حوزه پزشکی در حوزه‌های دیگر نیز پیشرفت داشتند. به‌عنوان‌مثال پادشاه فرانسه لویی چهاردهم از نوعی عطر استفاده می‌کرد که بسیار به آن علاقه داشت. او در کاخ خود از گل‌های خشک استفاده می‌کرد تا میهمانان احساس آرامش و رضایت داشته باشند. همچنین حمامی از شیر بز و گلبرگ‌های گل رز می‌گرفت.

ساخت عطر

برای آشنایی با طرز تهیه ادکلن خانگی به مواد مختلفی نیاز داریم. این مواد عبارت‌اند از: اسانس روغن جوجوبا یا روغن بادام شیرین، اتانول ۲ قاشق غذاخوری، آب مقطر، فیلتر قهوه، بطری شیشه‌ای تیره و ۲۵ قطره روغن اساسی.

این ۲۵ قطره روغن اساسی را می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین یا فروشگاه‌های بهداشتی خریداری کنید. این ۲۵ قطره شامل ۷ قطره نت ابتدایی، هفت قطره نت میانی و شش یا هفت قطره نوت انتهایی است. اگر بدانید که نت‌ها را چگونه با یکدیگر مخلوط‌کنید به رایحه بی‌نظیر دست خواهید یافت. درنتیجه ترکیب آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید این رایحه‌ها را با یکدیگر مخلوط‌کنید. چندین بار این کار را تکرار کنید تا به رایحه‌ای موردعلاقه‌تان برسید. به خاطر داشته باشید که رایحه‌ای را که دوست دارید ترکیباتش را به ترتیب روی برگه یادداشت کنید تا فراموش نکنید. در این مقاله قصد در مورد طرز تهیه ادکلن صحبت کردیم امیدواریم که برایتان جذاب بوده باشد.

همچنین میتوانید علاوه بر ساخت عطر خانگی از عطرهای معروف روز دنیا از جمله برند های شنل، گوچی و … استفاده کنید.

اشتراک گذاری این مطلب