عطرشناسی، ترکیبات و اسانس اولیه که عطر را به وجود می‌آورند، چیست؟

عطر به‌طورکلی از روغن‌های خالص معطر، الکل، اتانول و آب ساخته می‌شود. عطرها همگی از رایحه‌های اولیه‌ی به خصوصی ساخته می‌شوند. میزان الکل مصرفی در عطرها بسیار مهم است؛ زیرا کیفیت و قیمت عطر را مشخص می‌کند. همه‌ی این موارد ازجمله غلظت، اسانس‌های استفاده‌شده، روغن‌های معطر در عطرهای گوناگون متفاوت است. از این نکته غافل نشویم که شکل ظاهری و شیشه‌ی عطر نیز در قیمت آن تأثیرگذار است. در این مقاله به جزئیات ساخت عطر می‌پردازیم.

عطرشناسی، ترکیبات و اسانس اولیه که عطر را به وجود می‌آورند، چیست؟
عمومی 24 مهر 1399

ماده‌ی اودکلنی یا فیکساتور

این ماده مخصوص عطر هست. برای رقیق کردن عطری جدا شدن مولکول‌های عطر از هم استفاده می‌شود. ترکیب این ماده باعث ایجاد خط بو و پخش زیاد عطر می‌شود. الکلی که در عطرسازی استفاده می‌شود، مخصوص است. این الکل مانع از لک شدن لباس می شود و نقش قابل‌توجهی دارد. عطرها در ماندگاری به چهار دسته تقسیم می شوند: پرفیوم ها، ادوپرفیوم ها، ادوتویلت ها و اودکلن ها هستند؛ اما ازنظر پخش ترتیب آن‌ها تغییر می‌کند و به این شکل می شود: اودکلن، ادوتویلت، ادوپرفیوم و پرفیوم. فیکساتورباعث افزایش پخش بو می شود؛ اما یکی از نکات منفی این است که هرچه فیکساتور افزایش یابد ماندگاری عطر کمتر می شود. اگر به شیشه‌ی عطر و جعبه‌ی آن دقت کنید میزان الکل موجود در عطر روی آن نوشته‌شده است. همان‌طور که اشاره شد الکلی که در ترکیب عطر استفاده می‌سود، مخصوص است. اتانول ۹۵٪ حجمی است. بوی الکل زننده است در عطرسازی از الکل بی‌بو استفاده می‌شود. معمولا در کارگاه‌های کوچک شرایط بی‌بو کردن الکل دشوار است. عطر از سه بخش تشکیل‌شده است.

اسانس

دو نوع اسانس داریم. اسانس ها طبیعی و سنتزی هستند. اسانس سنتزی در کارخانه‌ها ساخته می‌شود اما اسانس طبیعی از گیاهان و حیوانات به دست می آید. کارخانه‌هایی که اسانس‌های مصنوعی تولید می کنند، از سنتز شیمیایی استفاده می‌کنند.

ماده حامل عطر

رقیق کردن اسانس توسط حلال‌ها یا حامل‌ها انجام می‌شود. الکل جزء متداول‌ترین نوع حلال‌هاست. این ماده باعث می‌شود رشد میکروب‌ها متوقف شود و اسانس به‌درستی پخش شود.

مواد افزودنی

این مواد برای بهتر شدن عطر استفاده می‌شود این دسته نه جزء اسانس ها هستند نه حلال‌ها. دو نمونه از مواد افزودنی که می‌توان نام برد انتی اکسیدان ها و مواد رنگی هستند. این مواد برای بهتر شدن ظاهر عطرها و افزایش پایداری آن می‌شود.

شما می‌توانید اسانس عطرها را نیز خریداری کنید. اسانس‌ها مشابه بوی عطرها هستند و شما می‌توانید با هزینه‌ی کمتر و حجم کمتر آن‌ها را خریداری کنید. اسانس‌ها برگرفته از عطرهای محبوب هستند.

لانکوم Lancôme la vie est bell for women

عطر لانکوم ل ویست بل ترکیبی از رایحه‌ی گل‌ها و بسیار خوشبوست. این عطر به زنان آزادی‌خواه و شاد پیشنهاد می‌شود. ماندگاری و پخش بوی بسیار مناسبی دارد. نت آغازین آن گلابی و تمشک، نت میانی یاسمن و زنبق، نت پایه از بادام‌سوخته، نعناع هندی و دانه تونکا و وانیل است.

پگاسوس Pegasus

این عطر در دسته‌ی عطرهای مردانه است. رایحه‌ی آن شیرین و ملایم است. خط بوی وانیلی دارد و خوشبوست. ماندگاری خوبی دارد. اسانس اولیه‌ی عطر پگاسوس ترنج، گل آفتاب‌پرست، زیره سبز است. نت میانی اسطوخودوس، یاس و بادام است. اسانس پایه آن وانیل، چوب صندل سفید و کهرباست.

ایفوریا Calvin Klein

عطری زنانه با رایحه‌ی شرقی که در شب‌های سرد ‌بلند زمستان بسیار مناسب است. دارای ترکیبات خاصی است که بسیار آن را دل‌انگیز کرده است. رایحه‌ی ایفوریا کلوین کلین دلپذیر و جادویی است. از کیفیت بالایی برخوردار است و هنوز هم طرفداران خود را دارد. رایحه‌ی اولیه آن انار، رایحه‌ی میانی ارکیده و نیلوفر آبی است. اسانس پایه آن از گل بنفشه، عنبر، مشک و ماهاگونی است.

اودکلن مردانه مرسدس بنز Mercedes Benz

این عطر مردانه در سال 2012 تولیدشده است. رایحه‌ی آن تند و چوبی است. برای روزهای بهاری و خنک توصیه می‌شود. این عطر جزء عطرهای لوکس و منحصربه‌فرد به شمار می‌آید. اسانس اولیه آن ترنج، لیمو، پرتقال ماندارین، رایحه‌ی میانی از فلفل، جوز، گل بنفشه، اسانس پایه آن خس‌خس، نعناع هندی، سدر و ویرجینیا تشکیل‌شده است.

اشتراک گذاری این مطلب